گنبد های ساختمانی (roof domes)

ارسال شده توسط: sazehgonbad برچسب ها : , , , دیدگاه : 0 0 تاریخ ارسال:دسامبر 29, 2017

 

گنبد ساختمانی

 

گنبد سازی لطیفی سازنده انواع گنبد های ساختمانی ، گنبد مرکز خرید ، گنبد روی برج ها و … آماده ساخت انواع گنبد های خاص به سبک و سلیقه شما مشتریان عزیز می باشد.

09122480802

 

 

 

 

 

 

 

گنبد ها ساختمانی معروف جهان

گنبد کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع رنگارنگ سنت باسیل بین سال‌های ۱۵۳۴ و ۱۵۶۱  توسط ایوان مخوف برای بزرگداشت تسخیر پایگاه‌های تاتار کازان و آستاراخان ساخته شد. طراحی ساختمان در معماری روسی همتایی ندارد و هیچ چیز مشابهی به آن را نمی‌توان در قرن‌ها سنت رومی شرقی ساخت کلیسا یافت. کلیسای جامع سنت باسیل دارای ۹ گنبد پیازی است، نوعی گنبد که شکل غالب گنبدهای کلیساهای روسیه است.

 

گنبد تاج محل

تاج محل در آگره هند آرامگاه بزرگی از سنگ مرمر سفید است که بین سال های 1632 تا 1653 به دستور «شاه جهان» پادشاه گورکانیان به یاد همسر مورد علاقه او ساخته شد. یکی از دیدنی ترین ویژگی های تاج محل، گنبد مرمری آن است که بر بالای آرامگاه قرار گرفته است. ارتفاع حدوداً 35 متری آن تقریباً به اندازه طول پایه اش است.

 

گنبد تاج محل

گنبد تاج محل

 

گنبد کلیسای سن پیترو

ساخت کلیسای سن پیترو در رم در سال 1506 آغاز  و در سال 1615 به اتمام رسید. در سال 1547، میکل آنژ گنبد کلیسا را از نو طراحی کرد. ارتفاع گنبد سن پیترو از کف تا بالای صلیب بیرونی آن به 136.57 متر می رسد و بلندترین گنبد در جهان است.

گنبد کلیسای سن پیترو

گنبد کلیسای سن پیترو

 

گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

سانتا ماریا دل فیوره که ساخت آن در سال 1296 به سبک معماری گوتیک آغاز و در سال 1436 تکمیل شد، کلیسای جامع زیبای فلورانس و نماد این شهر است. این کلیسا یکی از بزرگترین کلیساها در ایتالیا است، و تا پیش از عصر مدرن، گنبد معروف آن بزرگترین در جهان بود. این گنبد همچنان بزرگترین گنبد آجری است که تاکنون ساخته شده است.

گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

گنبد کلیسای جامع سنت پل

گنبد کلیسای جامع سنت پل که در قرن هفدهم ساخته شد، یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین گنبد های ساختمانی و  مناظر شهر لندن است. زمانی که این کلیسا در جریان جنگ جهانی دوم بمباران شد، به وسیله آتش نشانان به شکلی حماسی نجات پیدا کرد. گنبد بزرگ این کلیسا از کلیسای سن پیترو در رم الهام گرفته شد و ارتفاع آن در نوک به 108 متر می رسد. گنبد بلند بیرونی در واقع بدون سازه است ولی نمایی دیدنی دارد، در حالی که دو گنبد کوتاه تر درونی تعادل آن را حفظ کرده اند.

گنبد کلیسای جامع سنت پل

گنبد کلیسای جامع سنت پل

 

گنبد کاخ کنگره آمریکا

کاخ کنگره آمریکا در منطقه کپیتال هیل واشینگتن دی‌سی واقع شده است. اولین جلسه کنگره آمریکا در این کاخ در تاریخ 17 نوامبر 1800 برگزار شد، هر چند ساختمان در آن زمان هنوز نیمه کاره بود. گنبد چدنی فعلی کاخ کنگره دومین گنبدی است که در بالای ساختمان قرار گرفته، نه اولین گنبد. بعد از اینکه کاخ کنگره در دهه 1850 گسترش پیدا کرد تا بتواند تعداد بیشتری از قانونگذاران از ایالت های تازه پذیرش شده را در خود جای دهد، گنبد اولیه نیز جایگزین شد. این افزایش نه تنها طول کاخ کپیتال را بیش از دو برابر کرد، بلکه گنبد اصلی چوبی را نیز به میزان زیادی بزرگتر کرد.

گنبد ساختمانی کنگره آمریکا

گنبد ساختمانی کنگره آمریکا

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و استعلام قیمت