مناره سازی و گلدسته سازی

ارسال شده توسط: sazehgonbad برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , دیدگاه : One Comment 1 تاریخ ارسال:دسامبر 29, 2017

کارگاه مناره و گلدسته سازی لطیفی

گنبد و گلدسته سازی لطیفی بزرگترین سازنده انواع گنبد و گلدسته در کشور با سال ها سابقه و ساخت انواع گلدسته در تمام نقاط کشور .

برای اطلاع از قیمت انواع گلدسته فلزی با ما تماس بگیرید .

09122480802

گلدسته سازی

گلدسته سازی / گلدسته سازی در تهران / گلدسته سازی در شیراز / گلدسته سازی در اهواز / گلدسته سازی در مازندران / گلدسته سازی در

 

 

 

گلدسته سازی

گنبد و گلدسته سازی لطیفی سازنده انواع گنبد و گلدسته مسجد ، طراحی و ساخت گلدسته های بلند و خاص پذیرفته می شود ، قوی ترین رزومه ، بیشترین تعداد نمونه کار در سراسر کشور و کشور های همسایه ( ساخت گلدسته و گنبد در عراق ، لبنان و … )

گلدسته سازی لطیفی   09122480802

گلدسته سازی

گلدسته سازی در تهران / گلدسته سازی در شیراز / گلدسته سازی در زنجان / گلدسته سازی در تبریز / گلدسته سازی در قزوین / گلدسته سازی در کرمان / گلدسته سازی در مشهد / گلدسته سازی در بروجرد / گلدسته سازی در نیشابور / گلدسته سازی در بیرجند /

 

معنی لغوی گلدسته

مناره یا گلدسته . [ م َ رَ / رِ ] (از ع، اِ) منار و جوتره؛ و فنار. (ناظم الاطباء). نشان که در راه از سنگ و خشت برپا کنند و در اصل لغت به معنی چراغ پایه باشد ظاهراً وجه تسمیه آن باشد. گلدسته که سابق برای راه یافتن مسافران چراغی بر مناره می‌افروختند، زیرا که در سرزمین اعراب برای تحمل سرما شب ها راه می رفتند.

کاربرد گلدسته سازی

نمایی از گلدسته حرم زینب دختر علی ابن ابیطالب در دمشق

مناره‌ ها سه کاربرد اصلی دارند:

  • میل راهنمای گلدسته : برای راهنمایی کاروان‌ها در مسیر جاده‌ها و نشان دادن مکانهای اصلی بافت شهری.

قطب منار دهلی

  • اذان‌گویی و خبررسانی در قسمت موذنه گلدسته : مکانی برای گفتن اذان در قسمت مناره .
  • مناره نماد پیروزی: این نوع مناره‌ ها را از جمجمه سر انسان‌ها و حیوانات می‌ساختند.

اجزای ساخت گلدسته

مناره‌ ها از چهار جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

  • پایه یا سکوی گلدسته : مربعی شکل یا چندپهلو بوده که بدنه یا ساقه مناره در وسط آن قرار می‌گیرد. پایهٔ مناره رهروان اصفهان و مناره خسروگرد سبزوار مربعی شکل بوده و پایهٔ مناره گار، مناره سین و مناره زیار هشت ضلعی. برخی از مناره‌ها هم بدون سکو هستند مانند: مناره برسیان، مناره علی و مناره ساربان.
  • ساقه گلدسته سازی : در ایران در مناره‌های پیش از اسلام اغلب مربعی شکل و در دوران اسلامی به شکل استوانه یا مخروطی ساخته می‌شده.
  • سرپوش گلدسته : مربع و هشت گوش که مهم‌ترین بخش مناره‌است.
  • رأس گلدسته : سایبان که به اشکال مختلف ساخته می‌شود.

مناره دارالضیافه اصفهان

بلندترین گلدسته جهان

  • قطب منار
  • منار جام
  • منار ساربان

ممنوعیت ساخت مناره‌ ها در سوئیس

دولت سوئیس پس از یک همه پرسی ساخت مناره برای مساجد را ممنوع کرد. اولریش اشلوئر از رهبران مخالف ساخت مناره‌ها در مصاحبه‌ای مناره‌ها را سمبل ادعای برتری اسلام برمسیحیت دانست. این اقدام با اعتراض گسترده نهادهای اروپایی و واتیکان روبرو شد.

لیست استان های کشور به ترتیب مساحت

 

نقشه ی استان‌های ایران

 

ردیفنام استانمرکزمساحت
۱کرمانکرمان۱۸۳٫۱۹۳
۲سیستان و بلوچستانزاهدان۱۸۱٬۷۸۵
۳خراسان جنوبیبیرجند۱۴۰٬۶۳۴
۴فارسشیراز۱۲۲٬۶۰۸
۵خراسان رضویمشهد۱۱۸٬۸۵۴
۶اصفهاناصفهان۱۰۷٬۱۰۲
۷سمنانسمنان۹۷٬۴۹۰
۸یزدیزد۷۳٬۹۴۱
۹هرمزگانبندرعباس۷۰٬۶۹۷
۱۰خوزستاناهواز۶۴٬۰۵۵
۱۱آذربایجان شرقیتبریز۴۵٬۶۵۰
۱۲آذربایجان غربیارومیه۳۷٬۴۱۱
۱۳کردستانسنندج۲۹٬۱۳۷
۱۴مرکزیاراک۲۹٬۱۲۷
۱۵خراسان شمالیبجنورد۲۸٬۴۳۴
۱۶لرستانخرم‌آباد۲۸٬۲۹۴
۱۷بوشهربوشهر۲۷٬۶۵۳
۱۸کرمانشاهکرمانشاه۲۴٬۹۹۸
۱۹مازندرانساری۲۳٬۸۴۲
۲۰زنجانزنجان۲۱٬۷۷۳
۲۱گلستانگرگان۲۰٬۳۶۷
۲۲ایلامایلام۲۰٬۱۳۳
۲۳همدانهمدان۱۹٬۳۶۸
۲۴اردبیلاردبیل۱۷٬۸۰۰
۲۵چهارمحال و بختیاریشهرکرد۱۶٬۳۳۲
۲۶قزوینقزوین۱۵٬۵۶۷
۲۷کهگیلویه و بویراحمدیاسوج۱۵٬۵۰۴
۲۸گیلانرشت۱۴٬۰۴۲
۲۹تهرانتهران۱۲٬۹۸۱
۳۰قمقم۱۱٬۵۲۶
۳۱البرزکرج

 

گلدسته سازی

گلدسته سازی در ارومیه / گلدسته سازی فروردین / گلدسته سازی مازندران / گلدسته سازی بابل / گلدسته سازی عرب /

 

ساخت گلدسته برای اولین بار :

اولین مناره ها:

ایده بنای مناره در مساجد اندکی زمانی پس از ظهور مسجد پدید آمد و با توجه به متون تاریخی به جا مانده از آن زمان می توان ساخت اولین مناره را به دوران امویان نسبت داد.

ظاهرا اولین مناره ای که به شکل امروزی ساخته شد در سال های حوالی دهه 50 هجری قمری توسط زیاد ابن ابیه و در مسجد جامع بصره بنا شده است.

دومین مناره ای که ساخته شد مربوط به مسجد جامع عمرو در مصر است که آن نیز در زمان حکومت معاویه ساخته شده است.

سومین مناره مساجد در اسلام را ولید بن عبدالملک در سال 87 هجری قمری بر مسجد جامع دمشق اضافه کرد، مناره مسجدالنبی نیز در همان سال ها توسط عمربن عبدالعزیز ساخته شده است.

گذشته از بناهای فوق، قدیمی ترین مناره هایی که در ایران ساخته شده اند به سده های اولیه اسلام باز می گردد که مهم ترین آنها شامل موارد ذیل می باشد.

گلدسته های پر قدمت در ایران

1-   مناره مسجد ساوه ، ساوه، 453 هـ. ق

گلدسته مسجد ساوه

گلدسته مسجد ساوه

مناره مسجد جامع ساوه

مناره مسجد جمعه (جامع) مربوط به دوره سلجوقیان است و در ساوه، خیابان سلمان ساوجی، مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایرانبه ثبت رسیده است.

این مناره که از آجر و ساروج ساخته شده است، در خارج از محدوده بنای مسجد جامع قرار دارد. ارتفاع مناره ۱۴ متر و قطر آن ۳٫۵ متر می‌باشد و در داخل آن پله‌هایی قرار دارد. قسمت پایینی این مناره ساده بوده و قسمت‌های بالایی آن، مزین به نقوش آجری می‌باشد. بر اساس مستندات تاریخی، این مناره در ابتدا کاملاً عمودی و دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۰ متر بوده است. در اثر سیل ناشی از طغیان رودخانه مزدقان در سال ۱۰۵۱، این شهر به کلی تخریب شد و تنها چند اثر مستحکم باقی ماندند که مسجد جامع و این مناره از آن جمله هستند که این مناره نیز در اثر سیل مایل شد و عمود بودن خود را از دست داد. هنوز علت اصلی تخریب نیمه بالایی مناره مشخص نشده است.

منبع : مناره مسجد جمعه ساوه سایت ویکی پدیا

2-   مناره مسجد پامنار، زواره ، 461 هـ. ق

گلدسته پامنار - زواره اصفهان

گلدسته پامنار – زواره اصفهان

مناره مسجد پامنار

مسجد پامنار و منار آن مربوط به دوره سلجوقیان است و در زواره، کوچه پامنار (بن کوی) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

منبع از ویکی پدیا : مناره مسجد پامنار

3-   مناره مسجد [جامع کاشان ، کاشان، 466 هـ. ق

مناره مسجد جامع کاشان

مناره مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان مربوط به دوره سلجوقیان است و در کاشان، خیابان بابا افضل، محلهٔ میدان کهنه واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشینه تاریخی مناره مسجد جامع کاشان

در لایه‌برداریهای اخیر از گچبریهای محراب دوره سلجوقی، آثار و تزییناتی متعلق به دوره آل بویه کشف و شناسایی شده است. در شبستان تابستانی این بنا که در زیر شبستان زمستانی قرار دارد، طرحهای بسیاز زیبای کاشیکاری دیده می‌شود و در کف این شبستان آثاری از کوره‌های پخت ظروف چینی به وسیله کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در گذشته کشف شده است. این بنا دارای گنبد آجری است که احتمالاً پس از زلزله معروف سال ۱۱۹۲هجری قمری که‌این مسجد آسیب فراوانی دید، به وسیله «عبدالرزاق خان کاشی» به صورت اساسی تعمیر و این موضوع در کتیبه خط ثلث در زیر گنبد مسجد به سال ۱۲۰۷ هجری قمری نیز مشخص شده است. مسجد جامع کاشان از کهنسال‌ترین بناهای تاریخی این شهر به شمار می‌رود و بر روی بنایی کهنسال تر پایه‌گذاری شده که به عقیده برخی از کارشناسان قدمت آن مربوط به قبل از اسلام است. برخی دیگر از کارشناسان با توجه به آثارکوره‌های پخت سفال و سایر فضاهای کاوش شده در زیر شبستان‌های مسجد، آن را مربوط به قرون اولیه دوره اسلامی می‌دانند، بنابه برخی روایات تاریخی این مسجد به دستور صفیه خاتون دختر مالک اشتربنا نهاده شده است.

ویژگی های مسجد جامع کاشان

این مسجد دارای دو قبله می‌باشد که یکی از آنها به دلیل رعایت نشدن جهات دقیق قبله (به گفته متخصصان میراث فرهنگی) از عمد تخریب شده که آثار گچبری بسیار نفیسی بوده که به دلیل اینکه برای نمازگزاران مشتبه نشود محراب دیگری در نزدیکی همان محراب ساخته‌اند اما مردم عامی اعتقاد دارند که این محراب به طرف بیت المقدس بوده و بعد از اینکه قبله در سال دوم هجرت تغییر یافت این محراب تخریب شده است. در محراب دیگر که به سمت مسجدالحرام است آیه تغییر قبله از بیت المقدس به طرف مکه به چشم می‌خورد که خود دلیل بر اعتقاد مردم نسبت به این موضوع است. گفته می‌شود دراین مسجد سلطان علی بن محمد باقر نمازگزارده، از این رو مردم کاشان این مسجد را بسیار قابل احترام می‌دانند و قدیمی‌ترین کتیبه‌ای که درمسجد وجود دارد به تاریخ ۴۶۶ هجری قمری است که بر روی منار آن آمده است «این منار سومین منار تاریخ دار قدیمی ایران به شمار می‌رود».

این مسجد مرکز بزرگترین و قدیمی‌ترین هیئت مذهبی کاشان (هیئت ابوالفضل کاشان-مشتی) می‌باشد که قدمتی بیش از صد سال دارد.

 

4-   مناره های حرم امام رضا (ع)، مشهد، قرون 5 و6 هـ. ق

مناره قدیمی امام رضا

مناره قدیمی امام رضا

گلدسته امام رضا

حرمِ امام رضا یا حرم رضوی مدفن علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان امامی است. این مکان که در مرکز شهر مشهد در استان خراسان رضوی ایران واقع است، نزد شیعیان امامی به‌عنوان «حرم» و مکانی مقدس گرامی داشته می‌شود.

حرم امام رضا مجموعه‌ای است با کانونِ آرامگاهِ علی بن موسی الرضا که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را دربرمی‌گیرد. مسجد بالاسر (۴۲۵ ه‍. ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساختهٔ ۸۲۱ ه‍. ق/۱۴۱۸ م) از مهم‌ترین بناهای پیوسته به آن هستند.

دیرینگی کهن‌ترین بخش‌های این حرم به دههٔ ۶۱۰ ه‍.ق (دههٔ ۱۲۳۰ م) می‌رسد. از دورهٔ تیموریان هم‌زمان با نوسازی بسیاری از بناهای کهن خراسان در طوس، هرات و نیشابور، به این مکان نیز توجه ویژه‌ای شد. بسیاری از ساختمان‌های این حرم از دورهٔ صفویان به‌ویژه روزگار شاه طهماسب صفوی به‌جا مانده‌است. وسعت حرم در طول این بازسازی‌ها از ۱۲ هزار مترمربع در گذشته به مساحت کنونی آن در حدود یک میلیون متر مربع رسیده‌است که آن را تبدیل به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان کرده‌است.

منبع سایت ویکی پدیا : مناره امام رضا

5-   مناره مسجد جامع زواره، زواره، 530 هـ. ق

مناره مسجد جامع زواره

مناره مسجد جامع زواره – مناره اصفهان

مسجد جمعه زواره

مسجد جمعه زواره مربوط به دوره سلجوقیان است و در زواره، متری حسن‌آباد، کوچه پامنار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

اولین مسجدی که اساساً با طرح چهار ایوانه ساخته شده‌است، مسجد جامع زواره می‌باشد.

ساختمان این مسجد در سال ۵۳۰ هجری قمری اتمام یافت و محراب آن نیز که از زیباترین بخش‌های بنا است در سال ۵۵۱ هجری قمری ساخته شده‌ است .

6-   مناره مسجد تاریخانه ، دامغان، قرن 6 هـ. ق

مناره مسجد تاریخانه دامغان

مناره مسجد تاریخانه دامغان

 

7-   مناره مسجد جامع گلپایگان ، گلپایگان، قرن 6 هـ. ق

مناره مسجد جامع گلپایگان استان اصفهان

مناره مسجد جامع گلپایگان استان اصفهان

مسجد جامع گلپایگان

مسجد جامع گلپایگان از مساجد مهم تاریخی دوران سلجوقی و از مساجد بزرگ ایران زمین است که با توجه به تاریخ ساخت آن شاید بتوان گفت معماری ایرانی – اسلامی این مسجد الگویی بوده‌است برای ساخت مسجدهای بزرگ دیگر بویژه مناطقی که در قلمرو حکومت سلجوقیان بودند. این مسجد در شهر گلپایگان و خیابان مسجد جامع قرار گرفته است.

8-   مناره های حرم حضرت معصومه (س)، قم، قرن 6 هـ. ق

مناره های حرم حضرت معصومه

مناره های حرم حضرت معصومه – مناره قم

9-   مناره های مسجد گوهرشاد ، مشهد، 821 هـ. ق

 

مناره مسجد گوهرشاد - ساخت مناره در مشهد

مناره مسجد گوهرشاد – ساخت مناره در مشهد

10- مناره های سردر مسجد امام، اصفهان، قرن 11 هـ. ق

گنبد و گلدسته مسجد امام اصفهان

گنبد و گلدسته مسجد امام اصفهان

گلدسته مسجد امام اصفهان

 

گلدسته

ساخت گلدسته / گلدسته مسجد / ساخت گلدسته مسجد / ساخت گلدسته و گنبد / قیمت گلدسته مسجد / قیمت گنبد و گلدسته مسجد / گلدسته

 

 

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و استعلام قیمت